Tiszasüly
 Tiszasüly legkorábbi fennmaradt írásos említése a pápai tizedjegyzékben, 1311-ben: Swl. A szokásos sztyeppéről hozott személynévi névadás, a sül, sün szót rejti a név. Őseink már a honfoglalást követően megtelepedtek itt, az Éhhalom dombon talált sírokba előkelő párt temettek a X. század elején. Az aranyozott ezüst markolatú díszes szablya rangos vezető férfié volt. / Eddig mindössze 17 arany és ezüst szerelékes szablya került elő őseink hagyatékából./ A két koponya "agyafúrt" volt, trepanált, azaz lékelt. Őseink minden más népnél gyakrabban és sikeresebben alkalmazták ezt a gyógymódot, itt is a sikeres beavatkozásokról árulkodnak a lékelést követő csontnövekedések. / Sajnos a leletek jelentős része elveszett, nem régészek tárták fel a sírokat, homokbányászattal szétdúlt, részben elhordott területen voltak./
 Madaras László szolnoki régész barátunk szerint a Közép-Tisza vidékén a Gyula törzse telepedett meg. A Nagykörűben feltárt sírok leleteinek kiállításához kapcsolva a Közép-Tisza vidéki leletekből rendezett kiállítás vándor kiállítássá vált, Szolnokon,  Nagykörűben és Budapesten a Nemzeti Múzeumban készített korábbi fotóim a honlapon: http://www.magyarorszag-szep.hu/Nagykoru-Szolnok/index.html 
 A falu első ismert birtokosa Fogarasi Gergely volt. 1325-től az Aba nembeli Kompolthyaké. Süly a török időkben is fennmaradt, 1653-ban 312 lakosa volt. 1703-1706 között dúlták fel, pusztították el rác csapatok, és Rabutin császári generális csapatai. 1708-1711 között újratelepült.
 A mai Szent László rk. plébániatemplom a XIV.-XV. században épült gótikus stílusban, egy korábbi román stílusú Árpádkori templom helyén, ill. egyes korábbi kövek, elemek felhasználásával. A templomot többször átépítették, felújították, középkori freskókat is feltártak korábban.
 A 2000 évi hatalmas Tisza árvíz idején Tiszasüly volt a legnagyobb bajban, a falu melletti gát sok-sok homokzsákkal épp csak megtartotta a víznyomást. A lakosságot ki is telepítették Tiszasülyről. Kőtelken és Nagykörűben is elrendelték a kitelepítést, hiszen egy esetleges tiszasülyi gátszakadás után egészen a Jászságig öntött volna el mindent a folyó, de mi maradtunk, bár itt is elrepedt a gát.
 / fotók: 2018./                      
 

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.  / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /