Szigliget
Szigliget első fennmaradt írásos említése: 1121/1420: Zeglegeth, zeg, szeg, szög és a liget, erdő összetétele. Szigliget része Réhely a középkorban önálló falu volt, a név eredetileg: Révhely, révátkelőhely volt itt. A 230 m magas vulkanikus kúp sziget volt a Balatonban. A Zalai ispánsághoz tartozott, majd az Atyusz nemzettség birtokolta. 1259-ben visszakerült a királyhoz, aki 1260-ban a pannonhalmi bencéseknek adományozta, akik Favus apát vezetése alatt mindjárt várat is építettek rá. IV. Béla birtokcserével visszavette, királyi vár lett. Kezelője a Pok nembeli Mórichidai család volt, akik a XV. században birtokosai is lettek. Közben a vár alatt új falu alakult ki, idővel a Réhelyiek is ide költöztek a nagyobb biztonságot adó vár közelébe. A várat birtokolták az Újlakyak, majd a Mórichidaiakkal rokon tóti Lengyel család. Mohács után a Szapolyaiakhoz csatlakozó Lengyel családtól Ferdinánd elvette és Török Bálintra bízta, akinek megbízottja, Martonfalvay  deák csak ostrommal tudta átvenni. Ő felújította, átépítette, bővítette a várat, kiépítette a külső várat. 1547-ben a vár visszakerült a Lengyel családhoz, Lengyel Brigitta férje, Magyar Bálint lett a várkapitány. 1630 körül a vár létszáma 12 huszár, 25 gyalogos, 1 tüzér. A XVII. század végén villámcsapás következtében leégett, a még álló épületek bontását I. Lipót habsburg császár rendelte el, így a Rákóczi szabadságharcban már nem volt szerepe.
A várromot több ízben is megerősítették, legutóbb 2017-18-ban. Az egykori istállóban és a fenti palotaszárnyban kiállítások is láthatók, ill. jól kitáblázták az egyes épületrészeket. Büfé is van. Gyönyörű a kilátás is a Balatonra és a tanúhegyekre.
Az egykori Réhely falu templomának romja, az Avasi templomrom Szigliget kelet részén áll, Réhelyi út 88-89. A templom a XII. században épülhetett, és 1540 körül pusztulhatott el egy török támadás következtében. / Fotók: 2019./      
Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.  / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu